16 CZERWCA 1920
Członkowie „Gospody Żołnierskiej”, akcji dożywiania żołnierzy, zorganizowanej w 1918 roku przez Narodową Służbę Kobiet, zbierają siły. Zarząd „krząta się gorliwie”, aby pozyskać jak najwięcej materiałów z dotychczasowej działalności. „Gospoda Żołnierska” prowadziła w Płocku dwie jadłodajnie.
Na płockim rynku prasowym pojawił się nowy ogólnopolski tytuł… „Rzeczpospolita”. Redakcja „Kurjera Płockiego” wysoko ocenia nową gazetę: pierwszorzędne pióra, polityczno-społeczny umiar. „Nowe pismo witamy ze szczerą sympatią i przychylnością”.
Lato dopiero się rozpoczyna, a czytelnicy już troszczą się o alternatywny opał na zimę. Bolesław Zdziarski dziwi się w liście do redakcji, że władze miejskie myślą tylko o zabawach zamiast o zapewnieniu ciepła w płockich mieszkaniach. Tymczasem w Radziwiu mamy przecież złoża torfu, które są naszym bogactwem. Przez wieki torf wydobywany z torfowisk był używany jako opał. Do palenia w domach, najczęściej w miastach i wsiach otoczonych torfowiskami, używano torfu cegiełkowego. (surowce naturalne.pl) http://surowce-naturalne.pl/zapomniane-wlasciwosci-torfow/. „Urzędnicy opał zdobędą, a plebs, naród, wojsko i biedacy niechaj marzną i umierają z głodu (…) i niech drożeje wszystko, dla urzędników wystarczy”. Jak na ironię, na łamach „Kurjera Płockiego” jest oferta sprzedaży torfu z Bydgoszczy. Towar przypłynie do Płocka berlinkami.
Wiślanymi statkami płyną też towary nie do końca legalne. Warszawski „Przegląd Wieczorny” doniósł, że na parostatkach dochodzących z Płocka i innych miejscowości znaleziono „mnóstwo szmuglowanych produktów”.
W Płocku 100 lat temu anonimowa zdolna krawcowa szukała pracy na wsi, a uczciwy znalazca brylantowego pierścionka w złotej oprawie miał szansę na wysoką nagrodę. Jednocześnie jubilerzy otrzymali ostrzeżenie przed paserką.
Tymczasem na froncie północnym trwają zacięte walki na wschodnim brzegu Górnej Berezyny, z użyciem białej broni i granatów ręcznych. „Oddziały armii generała Rydza-Śmigłego odparły silną grupę przeciwnika na linji Teterewa”. Na Podolu spokój.